Vyhledávání

Představení: MXGP Portugalska 2024 odstartuje třítýdenní závodní šňůru

01.05.2024….

Po dvoutýdenní závodní pauze se FIM Mistrovství světa v motokrosu vrací k závodnímu tempu, když se na úžasné trati Crossódromo Internacional de Águeda uskuteční MXGP Portugalska 2024.

V roce 1985 se na zdejší trati odjel závod světového šampionátu vůbec poprvé, když ve třídě 125ccm vyhrál Holanďan Davy Strijbos. Mezi vítěze se dokázali zapsat takové osobnosti motokrosu jako Eric Geboers, Jacky Martens, Alessio Chiodi a Ben Townley. Nejvíce vítězných GP si zde zapsali a to pět Antonio Cairoli a Jeffrey Herlings, čtyřikrát GP Portugalska ovládl Stefan Everts. V počtu vítězných jízd kraluje s dvanácti Cairoli, když Herlings jich má na svém kontu sedm a Everts šest.

Águdsaká trať je pověstná svou atypickou červenou hlínou a okolním tmavě zeleným lesem, což je zejména pro fotografy skvělým pozadím. Vzhledem k tomu, že sem přijíždí velké množství motokrosových fanoušků ze Španělska, je atmosféra závodu více než skvělá. Mimochodem jen týden po Portugalsku je na programu MXGP Galicie v Lugu a za další týden MXGP Francie v Saint Jean ď Angely.

V Portugalsku jsou rovněž na programu závody EMX125, kde je po dvou odjetých podnicích v čele jezdec Fantic Factory Racing EMX125 Noel Zanocz z Maďarska. Dalším doplňkovým závodem je mistrovství Evropy EMX250. Zde je prozatímním lídrem Ital Valerio Lata z týmu Beddini GASGAS Factory Juniors.

Úřadující mistr světa třídy MXGP Jorge Prado (Red Bull GASGAS Factory Racing) je prozatímním lídrem i v letošním roce, i když v MXGP Trentina ztratil na svého nejbližšího rivala v boji o titul několik bodů. Druhým je se třináctibodovým mankem Tim Gajser (Team HRC). Třetí příčku drží Romain Febvre (Kawasaki Racing), když před třemi týdny v Pietramuratě vyhrál první jízdu. Čtyřicet pět bodů za Pradem je Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory Racing).

Prado má na svém kontě prozatím stejně jako Everts šest vítězných jízd. Španěl se zde v minulosti dvakrát radoval z celkového vítězství v MX2 a to v letech 2018 a 2019, což byly sezńy, v kterých se stal v MX2 světovým šampiónem. V královské třídě světového motokrosu, MXGP zde vyhrál v roce 2022. Pradova série čtyř vítězných GP v řadě jistě přitáhne do dějiště závodu mnoho fanoušků z jeho rodného Španělska, kteří jistě zavítají za týden na MXGP Galicie, která se odjede v jeho rodném, Lugu.

Herlings vyhrál loňskou MXGP Portugalska, což ho posunulo na úroveň se Stefanem Evertsem při sto jedno vítězství v Grand Prix všech dob. Herlings si poté, než se zranil, připsal další dvě, čímž rekord vítězných GP činí číslo, sto tři. Herlings v Águedě vyhrál v MX2 v letech 2011 až 2013. V MXGP se ze zdejšího triumfu radoval v roce 2018.

Gajser zde v minulosti vyhrál tři rozjížďky a z celkově MXGP Portugalska ovládl jen jednou a to v roce 2019. Febvre se tady na pódium dostal jen jednou jedinkrát a to v loni, když byl za Herlingsem druhý. Dalším, kdo má na zdejší trať výborné vzpomínky je Brian Bogers (Fantic Factory Racing). Nizozemec zde před dvěma lety skončil v MXGP skončil celkově třetí

Loňským vítězem RAM Qualifying Race se stal Ruben Fernandez (Team HRC), ale ten zde kvůli zranění kolene z první GP roku v Argentině chybí.

Další hvězda Kawasaki Racing Jeremy Seewer zde vyhrál v roce 2017 ve třídě MX2. Momentálně je celkově šestý, jeden bod za Lotyšem Paulsem Jonassem (Standing Construct Honda).

Asi největší otázkou víkendu bude, zda si Jorge Prado dokáže udržet svou vítěznou sérii!?

MXGP – Prozatimní pořadí top 10: 1. Jorge Prado (ESP, GAS), 219 Points; 2. Tim Gajser (SLO, HON), 206 Points; 3. Romain Febvre (FRA, KAW), 174 Points ; 4. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 164 Pts; 5. Pauls Jonass (LAT, HON), 142 Pts; 6. Jeremy Seewer (SUI, KAW), 141 Pts; 7. Calvin Vlaanderen (NED, YAM), 131 Pts; 8. Glenn Coldenhoff (NED, FAN), 118 Pts; 9. Valentin Guillod (SUI, HON) 88 Pts; 10. Kevin Horgmo (NOR, HON) 64 Pts;

Nizozemská sportovní hvězda Kay de Wolf (Nestaan Husqvarna Factory Racing) veze do Portugalska červenou tabulku a přestože letos v Trentinu poprvé nevyhrál Velkou cenu, ztratil na svého dosavadního největšího rivala Simona Laengenfeldera (Red Bull GASGAS Factory Racing) jen tři body. Bodový odestup dvou nejlepších v MX2 je momentálně dvacet šest bodů. Třetí je Thibault Benistant (Monster Energy Yamaha Factory Racing MX2). Minulou GP v Trentinu vyhrál Liam Everts (Red Bull KTM Factory Racing), čímž se posunul na sedmé místo seriálu. Everts se kvůli předsezónnímu zranění palce nemohl zúčastnit první letošní Velké ceny v Argentině.

Ze současné sestavy jezdců MX2, zde v Águedě nikdy před tím nevyhrál. Nejblíže byl De Wolf, když v loni zde byl celkově druhý za vítězným Jagem Geetrsem. V roce 2022 zde byl druhý Mikkel Haarup (Monster Energy Triumph Racing). Ten momentálně okupuje šesté místo, za čtvrtým Lucasem Coenenem (Nestaan Husqvarna Factory Racing)

Divoce nepředvídatelná povaha třídy MX2 nechává možnosti, že se výsledky dostanou kamkoli mezi přední tovární jezdce, a jen ti nejodvážnější by vsadili na jakýkoli výsledek!

MX2 - Prozatimní pořadí top 10: 1. Kay de Wolf (NED, HUS), 213 Points; 2. Simon Laengenfelder (GER, GAS), 187 Points; 3. Thibault Benistant (FRA, YAM), 148 Points; 4. Lucas Coenen (BEL, HUS), 147 Pts;.  5. Andrea Adamo (ITA, KTM), 139 Pts; 6. Mikkel Haarup (DEN, TRI), 131 Pts; 7. Liam Everts (BEL, KTM), 128 Pts; 8. Camden McLellan (RSA, TRI), 126 Pts; 9. Rick Elzinga (NED, YAM), 110 Pts; 10. Marc-Antoine Rossi (FRA, GAS), 101 Pts;

Veškeré fotografie z MXGP Portugalska naleznete ZDE.

Kompletní výsledky budou ZDE.

ČASOVÝ HARMONOGRAM

SOBOTA: 08:20 EMX125 Free practice Group 1, 08:50 EMX125 Free practice Group 2, 09:20 EMX250 Free practice, 09:50 EMX125 Qualifying practice Group 1, 10:30 MX2 Time Practice, 11:00 MXGP Free Practice, 12:20 EMX125 Qualifying practice Group 2, 13:00 EMX250 Qualifying practice, 13:40 MX2 Time Practice, 14:15 MXGP Time Practice, 15:00 EMX125 Race 1, 15:45 EMX250 Race 1, 16:35 MX2 RAM Qualifying Race, 17:25 MXGP RAM Qualifying Race.

NEDĚLE: 09:45 EMX125 Race 2, 10:25 MX2 Warm-up, 10:45 MXGP Warm-up, 11:30 EMX250 Race 2, 13:15 MX2 Race 1, 14:15 MXGP Race 1, 16:10 MX2 Race 2, 17:10 MXGP Race 2.